Motivačné rozhovory ako nástroj efektívnej komunikácie v sociálnej práci

CIEĽOVÁ SKUPINA:

Sociálni pracovníci a asistenti sociálnej práce podľa zákona č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach výkonu niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny

FORMA VZDELÁVANIA: prezenčná

Interaktívne stretnutia, kde účastníci aktívne precvičujú techniky motivačných rozhovorov, intenzívna praktická príprava, možnosť okamžitej spätnej väzby, nácvik modelových situácií

CELKOVÝ ROZSAH:

24 hodín (3 dni po 8 hodín, vrátane prestávok)

CIEĽ PROGRAMU:

Rozvíjať a zvýšiť odborné zručnosti a kompetencie účastníkov v používaní motivačného rozhovoru ako špecifického prístupu na podporu klientov pri zmene správania, posilnení ich motivácie k pozitívnym zmenám, riešeniu problémov a prekonávaniu vnútorných bariér

ŠPECIFICKÉ CIELE:

1. Porozumenie princípom motivačného rozhovoru:
Pochopíte základné teoretické východiská a princípy, na ktorých je motivačný rozhovor založený (napr. empatia, spolupráca, podpora autonómie klienta).

2. Osvojenie si techník motivačného rozhovoru:
Naučíte sa používať nástroje ako otvorené otázky, reflexie, povzbudenia a zhrnutia, ktoré pomáhajú klientovi identifikovať jeho motivácie a možnosti zmeny.

3. Schopnosť zvládať odpor klienta:
Naučíte sa rozpoznať a efektívne pracovať s odporom klienta, ktorý môže vzniknúť pri ambivalencii voči zmene.

4. Praktické využitie v reálnych situáciách:
Budete si môcť precvičiť vedenie motivačného rozhovoru na reálnych alebo simulovaných situáciách a implementovať tieto zručnosti vo svojej každodennej praxi.

5. Zvýšenie kompetencií pri riešení komplexných prípadov:
Budete schopní efektívnejšie pracovať s klientmi, ktorí čelia sociálnym, psychologickým alebo ekonomickým problémom, pričom využijete motivačný rozhovor na podporu ich aktívneho zapojenia do riešenia problémov.

Budete vedieť:

  • Budete vedieť efektívne komunikovať s klientmi.
  • Získate praktické nástroje na posilnenie klientovej motivácie.
  • Budete vedieť využívať motivačný rozhovor v rôznych kontextoch sociálnej práce (napr. pri riešení krízových situácií, plánovaní služieb, prekonávaní závislostí, zlepšovaní rodinných vzťahov).

POŽIADAVKY NA ÚČASTNÍKOV:

Ukončené vysokoškolské vzdelanie I. alebo II. stupňa v oblasti sociálnej práce, psychológie, špeciálnej pedagogiky alebo príbuzných odborov.

HODNOTENIE:

Hodnotenie programu bude realizované na viacerých úrovniach, aby sme zistili, do akej miery ste si osvojili teoretické znalosti a praktické zručnosti motivačného rozhovoru:

1. Účasť a aktivita:

Musíte absolvovať minimálne 90 % z celkového času vzdelávania (min. 21,6 hodín).

Počas programu sa bude hodnotiť vaše aktívne zapájanie do diskusií, úloh a praktických cvičení.

2. Praktická časť:

Počas posledného dňa budete pracovať na simulácii motivačného rozhovoru, ktorá bude nahraná na kameru (s vaším súhlasom). Nahrávka bude analyzovaná a bude vám poskytnutá spätná väzba.

Kritériá hodnotenia simulácie budú zahŕňať:

  • použitie otvorených otázok;
  • reflexné počúvanie a empatiu;
  • schopnosť pracovať s ambivalenciou klienta;
  • dodržiavanie štruktúry motivačného rozhovoru.

CERTIFIKÁT:

Účastníci, ktorí splnia všetky podmienky kurzu (účasť, aktivita, praktická časť), získajú certifikát o absolvovaní vzdelávacieho programu. Certifikát bude obsahovať informáciu o rozsahu vzdelávania (24 hodín) a názve kurzu.

ORGANIZAČNÉ ZABEZPEČENIE:

Miesto konania: Školenie bude prebiehať prezenčnou formou v zabezpečených školiacich miestnostiach v rôznych vybraných mestách.

Maximálny počet účastníkov: 20 (z dôvodu praktického nácviku a individuálnej práce)

 

Garant programu: PhDr. Ján Karas

Lektor programu: PhDr. Dagmar Hučková MBA, Mgr. Peter Parada, PhDr. Ján Karas

CENA:

290 EUR

  1. BEH MR: Miesto a termín: upresníme v ponuke
  2. BEH MR: Miesto a termín: upresníme v ponuke
  3. BEH MR: Miesto a termín: upresníme v ponuke

Dávame vám na vedomie, že je možné požiadať aj o refinancovanie účastníckeho poplatku z výzvy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ponúkame vám možnosť vzdelávania v rámci národného projektu MPSVaR, ktorý nesie názov „Podpora a profesionalizácia odborných kapacít v oblasti sociálneho zabezpečenia“ (viac informácií nájdete na stránkach MPSVaR). V rámci tohto projektu máte príležitosť získať finančnú podporu na vzdelávanie v oblasti sociálneho začleňovania, ktorá pokrýva až 100 % nákladov na výcvik. Dôležitá informácia je, že pred zaplatením za školenie nemusíte riešiť financie, keďže náklady budú za vás preplatené.

Podrobnosti o tom, ako sa žiada o príspevok na vzdelávanie, nájdete tu:

Prihlásiť sa

Motivačný rozhovor ako nástroj efektívnej komunikácie v sociálnej práci